IMG_6461

Veselība kā vērtība

Veselība pieder  pie  cilvēka dzīves  kvalitātes nozīmīgākajiem rādītājiem un vajadzībām. Pilnīgi vesels var justies tikai tad, ja ir ne tikai normāla ķermeņa temperatūra (laba fiziskā veselība), bet arī tad, ja cilvēks ir priecīgs un apmierināts (laba garīgā veselība) un ir labas attiecības ar ģimenes locekļiem un draugiem (laba sociālā veselība). Veselīgs dzīvesveids ir pareiza izpratne par to, kā dzīvot, strādāt, ēst, atpūsties un satikties ar citiem cilvēkiem. Ievērosim svarīgākos faktorus, kas veido veselīgu dzīvesveidu!

  1. Fiziskās aktivitātes, pietiekams miega daudzums, veselīgs un sabalansēts uzturs (ko vīrusu sezonā ieteicams papildināt ar zivju eļļu, D un C vitamīnu, kā arī cinku un selēnu), fitokomponentus saturošie produkti (svaigi – kāposti, ķiploki, lociņi, citrusaugļi) palīdzēs organismam cīnīties ar vīrusiem un saglabāt veselību.
  2. Savstarpējās attiecības – labu attiecību uzturēšana ar ģimenes locekļiem un draugiem.
  3. Regulāri jāmazgā rokas, jāvēdina telpas, jāizvēlas laika apstākļiem atbilstošs apģērbs un apavi.
  4. Saaukstēšanās simptomu gadījumā (taču Covid-19 saslimšanas simptomi parasti ir viegli vai vidēji smagi un skar augšējos elpošanas ceļus – līdzīgi kā saaukstēšanās gadījumā. Jāsazinās ar savu ģimenes ārstu):
    – vēlams  palikt mājās,
    – pastiprināti uzņemt šķidrumu – ūdeni, zāļu tējas, svaigi spiestas sulas,
    – papildus var lietot C vitamīnu. C vitamīns ir tādos augļos kā kivi, mežrozīšu augļos, kāpostos, saldos piparos, apelsīnos un greipfrūtā.
  5. Sāpes kaklā – ieteicams skalot ar kumelīšu vai salvijas uzlējumu, paralēli var lietot arī sūkājamās tabletes vai aerosolus.
  6. Iesnu (rinīta) gadījumā degunu var skalot ar jūras ūdeni un lietot deguna pilienus.

Rēzeknes sākumskolā notiek preventīvi pasākumi. Tiek sekots skolēnu un personāla veselības stāvoklim. Skolas medicīnas māsa un pulciņa dalībnieki (4. – 6. klases)  ESF projekta Nr.8.3.2.2./16/I/001 “Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai” nodarbību cikla “Zinošs – tātad varošs” ietvaros, katru rītu veic temperatūras monitoringu skolēniem un personālam ar bezkontakta termometriem, aicina ievērot 2 metru distanci, izglīto pārējos skolēnus par pareizu roku  mazgāšanu un roku dezinfekciju.

Sākoties rītam, skolas TV infopanelī var skatīt slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rīkoto sabiedrības informēšanas kampaņas videorullīti  “Mazgā rokas tīras, lai no mikrobiem tās brīvas! ,,Ziepiņa roku mazgāšanas dziesmiņu”, kā pareizi mazgāt rokas.

Esiet veseli, sargājiet sevi un savus līdzcilvēkus!

Skolas medicīnas māsa Laila Rancāne,
bibliotekāre/skolotāja Inta Lāce