„Māla pikuča piedzīvojumi” Latgales kultūrvēstures muzejā

Latvijas valsts simtgades programmas iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 2018. gada 2. novembrī Rēzeknes sākumskolas 1.a klase apmeklēja Latgales kultūrvēstures muzejā muzejpedagoģisko programmu “Māla pikuča piedzīvojumi”.  Tur mūs sagaidīja un nodarbību ļoti aizraujoši vadīja  muzejpedagoģe Inga Klīdzēja. Bērni kopā ar Ingu devās ceļojumā pa brīnumaino Latgales keramikas valstību.

Sākumā bērni uzzināja, kā rodas māls, kā māla pikuci uz podnieka virpas var pārvērst vāzē, izrotāt un apdedzināt ceplī. To visu bērni uzzināja piedaloties virtuālajā spēlē “Māla pārvērtības”, kurā bija jāspēlē arī ar žestiem.

Bērniem patika atdarināt dabas skaņas, izmantojot māla svilpauniekus. Andrejs teica: ”Man ļoti patika spēlēt svilpauniekus  un atdarināt putnu skaņas un dzīvnieku skaņas”. Dabas skaņas pakāpeniski mijās ar Ingas mācītu dziesmu “Juku, juku sīki putni…”.

Un tā pakāpeniski nonācām telpā, kur uz grīdas atradās mīksti spilventiņi un mūsu meklētais lielais noslēpums “Māla pikucis”. Bērni sasēdās blakus viens otram, paņēma katrs savu māla pikuci un to pārvērta ezītī. Elvita un Valters atzina: ”Man visvairāk patika veidot ezīšus no māla.”

Bērni mācījās darot, iepazinās ar māla īpašībām, salīdzināja mālu ar plastilīnu, uzzināja, kā māls pārvēršas par vāzi, podu, iepazinās ar podnieka amatu. Iegūtās zināšanas varēs izmantot mājturības stundās, klases stundās, latviešu valodā.

Muzejpedagoģiskās nodarbības ir ļoti izzinošas un vērtīgas bērnu zināšanu un prasmju pilnveidošanai.

Rēzeknes sākumskolas 1.a klases skolotāja Silvija Rancāne