Izzinošā nodarbība “Kas dzīvoja Cēsu viduslaiku pilī?

SKOLASRēzeknes sākumskolas 4.d klases skolēni 2024.gada 10.oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja izzinošo nodarbību  “Kas dzīvoja Cēsu viduslaiku pilī?”  Nodarbības laikā skolēniem tika piedāvāta iespēja izpētīt ne vienu vien Cēsu pils vēstures noslēpumu un paviesoties krēslainajos pils kambaros, kur par gaismas avotu kalpoja līdzpaņemtie sveču lukturīši. Skolēni noskaidroja kāda dienas kārtība valdījusi pilī, kā ģērbušies un ko ēduši ordeņa brāļi pils „ziedu laikos” un atklāja, kā pils iedzīvotāji veiksmīgi apvienojuši mūku dzīvi ticībā un pazemībā ar bruņinieka cīņas degsmi kaujas laukā. Programmas vadītāja savu stāstījumu par pils būvniecību, seno iedzīvotāju gaišajām un drūmajam dienām, kā arī pilsdrupu mūsdienu iemītniekiem, ilustrēja ar dažādiem uzskates līdzekļiem. Skolēni izspēlēja dažādas viduslaiku spēles, atklājot senaizmirstas un aizraujošas rotaļspēles.

Pēc Cēsu pils apmeklējuma 4.d klase devās uz Zvārtes iezi, lai baudītu vienu no gleznainākajiem devona smilšakmens iežu atsegumiem Latvijā. Atceļā tika apmeklēta arī Āraišu ezerpils, kas ir unikāls objekts un vienīgā 8./9.–10. gadsimta nocietinātas dzīvesvietas rekonstrukcija Eiropā.

Martins: “Mani pārsteidza Cēsu pils varenums. Es uzzināju, ka bruņinieku bruņas svēra apmēram 20 kg un biju izbrīnīts par to, ka Āraišu ezerpils ir vienīgā rekonstruētā ezerpils Eiropā.”

Rebeka: “Biju izbrīnīta par to, ka Āraišu ezerpilī bija nevis pils, bet koka būdiņas. Nekad nebiju domājusi, ka bruņinieki savos spēka treniņos izmantoja ķekatas.”

Kārlis: “Bija interesanti kāpt pa šaurajām pils kāpnēm ar sveču lukturīšiem.”

Ieva: “Mani pārsteidza, ka Latvijā ir tik skaista daba un cilvēku pozitīvā attieksme pret Latvijas senajām vietām.”

Evelīna: “Bailīgi bija dzirdēt par to, kādus sodus piemēroja viduslaikos par kādu niecīgu pārkāpumu. Bruņinieki tika šaustīti ar ŗīkstēm vai ielikti cietumā.”

Valters: “Es biju izbrīnīts par to, kā cilvēki senajos laikos varēja uzbūvēt tik lielas pilis.“

Rēzeknes sākumskolas skolotāja
Ruta Silicka