“Izzini vidi radoši!”

Mēs nevaram piespiest mīlēt dabu, palīdzēt iemīlēt gan!

Rēzeknes sākumskolas 6.klašu skolnieces Ilva Lontone, Paula Anspoka un Vlada Viktorija Jonikāne 2016.gada 23.novembrī piedalījās Jaunatnes iniciatīvu projektā Izzini vidi radoši!”, kura autore bija Rēzeknes Valsts 1.ģimnāzijas 9.klases skolniece Elizabete Rupā. Šī projekta ietvaros Rēzeknes pilsētas skolu 6.klašu skolēni devās  ekspedīcijā uz Rāznas Nacionālo dabas parku.

Rāznas nacionālais dabas parks ir izveidots 2007.gadā, lai saglabātu Rāznas ezera un ar to saistīto sugu un biotopu daudzveidību, teritorijas kultūrvēsturiskās un ainaviskas vērtības, kā arī lai veicinātu nenoplicinošu saimniekošanu, dabas tūrismu un ekoloģisko izglītību.

Skolēniem bija iespēja tuvāk iepazīt leģendām un nostāstiem apvīto Mākoņkalnu, izzināt, kā šajā apvidū senatnē dzīvojuši cilvēki, kopā dziedāt dziesmas par Rāznas ezeru un apkārt esošajiem tīrumiem, birzīm.

Nosaluši, bet iedvesmoti skolēni darbu turpināja Dabas izglītības centrā „Rāzna”, kas atrodas Mākoņkalna pagastā, Lipušķos, kur viņus sagaidīja ar siltu tēju. Dabas izglītības centrā skolēni tika iepazīstināti ar tajā esošajiem eksponātiem. Jaunie pētnieki tika sadalīti darba grupās,  katra grupa saņēma savu uzdevumu – sagatavot prezentāciju par kādu no ekosistēmām: pļavu, purvu, mežu vai ezeru. Skolēni aizrautīgi veica uzdevumus, klausījās citu grupu prezentācijas, uzzinot  daudz jaunas informācijas par augiem un dzīvniekiem, to dzīvi dažādos gadalaikos. Darbojoties grupās, skolēniem bija iespēja iegūt jaunus draugus  no citām skolām.

Pēc darba Dabas izglītības centrā skolēni devās apskatīt lielākos laukakmeņus Latgalē Akmeņu takā, kur katrs akmens bija apvīts ar nostāstiem par Velnu. Skolēni ar lielu degsmi ķērās pie akmeņu pētīšanas, gan nosakot to tilpumu, gan pētot ķērpjus un sūnas uz tā. Šur un tur bija redzami vēl gulēt nedevušies  sīkie kukainīši, kuri arī izraisīja neviltotu interesi.

Rēzeknes sākumskolas meitenes ar prieku atzina, ka diena bija pavadīta lietderīgi. Tika iegūta informācija par Mākoņkalnu, Rāznas ezeru, tā apkārtnē augošajiem augiem un tur mītošajiem dzīvniekiem.  Bija iespēja parādīt tās zināšanas, kas jau apgūtas mācību stundās, kā arī darboties praktiski un, protams, tika iegūti jauni draugi.

Paldies projekta organizētājiem un atbalstītājiem par jautri, radoši un izglītojoši pavadītu dienu!

Rēzeknes sākumskolas dabaszinību skolotāja Zaiga Bogdanova